Jacek Kowalski

Jacek Kowalski – honorowy członek Stowarzyszenia „LEN”

W piątkowy wieczór 19 września gościliśmy Jacka Kowalskiego. Jego pobyt był wynikiem uchwały, jaką podjęliśmy na walnym zebraniu o przyjęciu go w poczet honorowych członków stowarzyszenia. Obdarzyliśmy Go tym tytułem za to, że gdy wiele lat temu zauroczył się naszą okolicą, zwłaszcza drewnianym kościółkiem św. Józefa, napisał tomik wierszy pt. „Na kościółek drewniany w Kicinie”. W 2001 roku został on bibliofilsko wydany i połączony z zarysem historii kościoła i parafii. Jeśli ktoś nie zna bliżej twórczości Jacka Kowalskiego warto z nią się zapoznać choćby, dlatego, że jest poprzez honorowe członkostwo ściślej związany z naszą miejscowością.

Jacek Kowalski (ur. 1964 w Poznaniu), historyk sztuki, poeta, bard i tłumacz literatury starofrancuskiej na język polski. Absolwent i adiunkt Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Aktualnie prowadzi badania architektury gotyckiej w Wielkopolsce. Laureat XXIV Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (1988), jest wykonawcą własnych piosenek (z zespołami Monogramista JK i Klub Świętego Ludwika). W twórczości własnej często nawiązuje do poezji okresu sarmatyzmu.

Z bogatego dorobku Jacka Kowalskiego przybliżę tylko kilka.

 • Prace naukowe i popularnonaukowe: Konfederacya. Krótka wiadomość o konfederacji barskiej; Rymowane zamki. Tematy architektoniczne w literaturze starofrancuskiej drugiej połowy XII wieku; Kolegiata kórnicka. Od prywatnej świątyni do romantycznego sejmu Rzeczypospolitej. Monografia artystyczna; Podróż do dwunastu drewnianych kościółków.
 • Tomy poetyckie (z komentarzami historycznymi) oraz przekłady, m.in.:

Śpiewniczek Sarmacki Jacka Kowalskiego;  Konfederacja barska po Kowalsku; Śpiewnik dla rycerstwa płci obojej; Karol Orleański, Ronda i ballady = Ballades et rondeaux; Klemens Janicki, O sobie samym do potomności. Księga żalów, Elegia VII; Mały śpiewnik krucjatowy = Krótka wiadomość o wyprawach krzyżowych; Na kościółek drewniany w Kicinie; O czym śpiewają niebiosa, czyli średniowiecze jak świeże bułeczki; Napoleon Bonaparte, Clisson i Eugenia; Niezbędnik Sarmaty. Poprzedzony Obroną i Uświetnieniem Sarmacji Oboje; Szopka dominikańska; Niezbędnik krzyżowca czyli pieśni i opowieści krucjatowe, Niezbędnik trubadura czyli dumania, kancony i romanse; Konfederacja Barska po Kowalsku i Historia o Gogolewskim.

 • Wydał między innymi następujące kasety i płyty:

Simfonie Dawidowe, Trubadurzy i truwerzy po polsku, Konfederacja Barska po Kowalsku, Serce i Rozum, Niezbędnik Sarmaty, Hey! Hey! Hey! Kolędy i pastorałki staropolskie, Niezbędnik krzyżowca, Pieśni drewnianych kościółków, Niezbędnik trubadura. Niezbędnik Konfederata Barskiego.

 • Strona partnerska – KicinOnLine.pl

 • Członkowie honorowi

 • Chcesz się do nas przyłączyć?

  Ze względu na zachodzące zmiany infrastrukturalne i społeczne Kicina istnieje potrzeba zjednoczenia mieszkańców, co jest jednym z głównych celów naszej działalności.

  Aby to osiągnąć zachęcamy mieszkańców do zainteresowania się sprawami naszej miejscowości i okolic m.in. poprzez informowanie ich o działaniach władz lokalnych, umożliwienie prowadzenia dialogu z samorządowcami oraz - co ważne - wzmocnienie poczucia współodpowiedzialności za naszą Małą Ojczyznę.

  Więcej